Neden tabanlarımız ince ?

Kalın tabanlı ve yüksek topuklu ayakkabılarla yürürken veya koşarken, ayağınızın ilk yere temas eden kısmı doğal olarak topuğunuzdur. Bununla birlikte, darbe direk topuğunuza gelir, herhangi bir esneme olmadan vücudunuza darbeye ait şok gönderirsiniz. Bu şok eklemlerinizden gönderilir – ayak bileğiniz, dizleriniz, kalçanız ve omurganızın tamamı boyunca hissedilir.

Neden tabanlarımız ince

Barefoot ayakkabılar ile koşar veya yürürseniz ise durum tamamen farklıdır. Tabanlarımız ince olduğundan yere ilk temas eden kısım topuk olur ise ayaklarınız ağrır. Bu yüzden anatomimize uygun olarak ayak parmak uçlarını ya da ayağın orta kısmını kullanırsınız. Bu duruma ek olarak dizleriniz bükülmüş ve ayak bileğiniz de dizinizin önüne gelirse, eklemlerinizden gönderilen kuvveti ciddi oranda azaltırsınız. Daha sonra kaslarınız, bağlarınız ve tendonlarınızın doğal yaylanmasına izin verirsiniz ve bu yapı tam olarak amortisör görevi görür.

Doğru yürüyüşe geçebilmek için acele etmeyin. Önce nasıl yürüdüğünüzü izleyin, daha sonra ayaklarınızın ön kısmına basarak ve dizlerinizi kırarak “yaylanarak” yürümeyi deneyin. Ayaklarınızın henüz güçlü olmaması, uygun ayakkabınız olmamasından dolayı süreçte zorlanabilirsiniz fakat ısrarcı olduğunuz takdirde değişimi fark edeceksiniz.

Bir yanıt yazın